Maqedonia

Mickoski-Geer: Bisedohet për bllokadën bullgare

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, sot së bashku me nënkryetarin Aleksandar Nikolloski u takuan me përfaqësuesin e BE-së në Maqedoni, ambasadorin David Geer.

Takimi u përqendrua në situatën aktuale politike në Maqedoni, si dhe në veton e Bullgarisë, e cila krijoi një pengesë në rrugën tonë për në BE.

Mickoski theksoi se nuk është evropiane që Maqedonia të kushtëzohet për gjuhën, identitetin dhe historinë e saj, të cilat janë pjesë e letërnjoftimit të një kombi. Maqedonia, shtoi ai, ka të drejtë në simbolet e saj të identitetit.

Mickoski e falënderoi Geer për mbështetjen që Maqedonia merr nga BE-ja, si dhe përpjekjet e forta për demokratizim, duke theksuar se vëmendje duhet t’i kushtohet luftës kundër krimit dhe korrupsionit, të cilat fatkeqësisht janë në një nivel katastrofik për shkak të mungesës së vullnetit nga Qeveria. Gjegjësisht, ne kemi vetëm një dëshirë deklarative në qeveri për t’u marrë me korrupsionin, por në parim ajo vendoset në mbrojtjen e krimit.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Advertisement Small

Flickr

  • blue in the middle
  • torsion sur le bleu
  • green on the top
  • continuum
  • with red
  • with right red
  • appeal
  • Blue umbrellas
  • Bocca della Veritä

About Author

ThemeForest

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources. Competently formulate.

Footer Text

Radio Nostalgjia është Radio me seli në Zvicer, kryesisht jemi një radio me platform vetëm online dhe mundohemi ti argetojmë mira shqipëtarë anë e mbanë botës. Jemi shumë te lidhur edhe me diasporen tonë të dashur, të cilet kanë kontribuar dhe po kontribojnë shumë në trojet shqipëtare.