Kuzhina

Omëletë italiane: Zgjedhje ideale për darkë!

Omëleta në mënyrë mediterane do t’i pushtojë shqisat tuaja

Përbërësit e nevojshëm:

– 1 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër;
– tul domate (sasia sipas shijes);
– sheqer i kafenjtë (sa mund të kapet me gishta);
– 4 kokrra vezë;
– jogurt;
– 2 thelpinj hudhre të grirë;
– erëza sipas dëshirës;
– pak majdanoz;
– gjysmë qepe të grirë imët;
– spec të kuq të grirë;
– speca djegës.

Përgatitja:

Nxehni vajin e ullirit ekstra të virgjër në tigan për fërgim.

Përzieni qepën, specin dhe specat djegës. Fërgoni derisa perimet të zbuten. Shtoni tulin e domates dhe sheqerin e kafenjtë, duke i përzier vazhdimisht.

Zieni derisa lëngu të avullojë.

Duke përdorur lugën e drurit, bëni katër vrima në tretjen e përgatitur dhe thyeni vezët në to.

Mbuloni tiganin dhe në zjarr të ulët fërgoni vezët derisa të përgatiten sipas dëshirës suaj. Përzieni jogurtin me hudhrën erëzat.

Qitni sipër majdanozin dhe shërbeni nga tigani, bashkë me shtesën e jogurti dhe hudhrës, të dekoruar me speca djegës.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.

About the author

admin

Komento

Click here to post a comment

Advertisement Small

Radio Nostalgjia

Radio Nostalgjia është Radio me seli në Zvicer, kryesisht jemi një radio me platform vetëm online dhe mundohemi ti argetojmë mira shqipëtarë anë e mbanë botës. Jemi shumë te lidhur edhe me diasporen tonë të dashur, të cilet kanë kontribuar dhe po kontribojnë shumë në trojet shqipëtare.