Diaspora

Ka filluar testi gjithëpopullor falas në Austri

Austria është ende duke u përballur me valën e re të koronavirusit. Ndonëse nga dita e hënë parashihet të zbuten një pjesë e masave, megjithatë situata me koronavirus mbetet e tensionuar, shkruan oe24.at, përcjell Albinfo Austria.

Publikimi i fundit gjatë ditës së sotme i numrit të të infektuarve ishte 3.969 persona brenda 24 orëve. Prandaj, ‘komisioni i semaforit’ vazhdon ta lërë gjithë Austrinë në semaforin e kuq.

Duke filluar nga sot, në Austri mund të testoheni falas dhe vullnetarisht në Vjenë, Tirol dhe Vorarlberg. Aksioni për testimin masiv, i vendosur nga qeveria austriake, është duke vijuar në përputhje të plotë. Në 32 orët e para, në platformën ( www.oesterreich-testet.at) ishin regjistruar mbi 100 mijë persona.

20 mijë persona në Austrinë e Ulët janë regjistruar për t’iu nënshtruar testit më 12 dhe 13 dhjetor.

Pak raste pozitive

Vlerësimet fillestare treguan një numër shumë të vogël të testeve pozitive. Në Vorarlberg pak më pak se 0.4 për qind e testeve ishin pozitive deri në orën 16.00 pasdite. Në Vjenë pak më pak se 0.5 për qind dhe në Innsbruck 0.2 për qind. Shifrat për të gjithë Tirolin do të paraqiten gjatë mbrëmjes, njoftoi kurier.at, transmeton Albinfo Austria.

Në Vjenë testin falas mund ta bëni në tri lokacione: Stadthalle, Messe dhe Marxhalle. Radhet e gjata kishte në orët e mëngjesit ndërsa në orët e mbrëmjes ato u zvogëluan, veçanërisht në Marxhalle.

Në vijim po sjellim datat e Landeve, ku mund të bëhet testi falas në gjithë Austrinë:

Vjenë 4.12. – 13.12

Tirol: 4.12. – 6.12

Voralberg: 4.12 – 6.12

Burgenland: 10.12 – 15.12

Kärtnen: 11.12 – 13.12

Niederösterreich: 12.12 – 13.12

Oberösterreich: 11.12 – 14.12.

Salzburg: 12.12. – 13.12.

Steiermark: 12.12 – 13.12.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Advertisement Small

Flickr

  • RER B
  • Gare de l'Est
  • rue de Rivoli
  • Set on Pont Neuf
  • la République
  • Montorgueil aux Quatre saisons
  • Porcin aux Halles
  • Shakespeare & Co
  • kind of story

About Author

ThemeForest

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources. Competently formulate.

Footer Text

Radio Nostalgjia është Radio me seli në Zvicer, kryesisht jemi një radio me platform vetëm online dhe mundohemi ti argetojmë mira shqipëtarë anë e mbanë botës. Jemi shumë te lidhur edhe me diasporen tonë të dashur, të cilet kanë kontribuar dhe po kontribojnë shumë në trojet shqipëtare.