Botë

Më shumë se 71 milionë raste të regjistruara me coronavirus në botë

Numri i rasteve të regjistruara zyrtarisht nga coronavirusi në botë u rrit në 71 milionë, derisa kanë ndërruar jetë 1.5 milion njerëz që nga shpërthimi i pandemisë.

Bazuar në të dhënat nga Universiteti John Hopkins, numri i personave të shëruar vlerësohet të jetë rreth 45.8 milionë.

Vendi me më së shumti të prekur është SHBA-ja me gjithsej 15.8 milionë raste, derisa numri i viktimave është 295 mijë.

Pas SHBA-së, India është zona më e goditur në botë nga pandemia me 9.8 milionë të prekur, pasuar me Brazilin i cili posedon 6.8 milionë raste të regjistruara deri më tani.

Ekspertët e huaj në mënyrë të vazhdueshme bënin apel për respektimin e masave të distancimit shoqëror, për të lehtësuar përhapjen e virusit vdekjeprurës, derisa vaksina të jetë në dispozicion për luftimin e pandemisë.

Vaksina e kompanisë amerikane Pfizer me partnerin e saj gjerman BioNTech, vlerësohet të jetë rreth 95 për qind efektive, derisa ajo e Moderna-s është 94.1 për qind.

Tashmë disa vende e kanë miratuar përdorimin emergjent të vaksinës së Pfizer, së fundmi ishte SHBA-ja. /Telegrafi/

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Advertisement Small

Flickr

  • Blue umbrellas
  • appeal
  • Bocca della Veritä
  • boxx
  • Cleaning day
  • postscript
  • Not far away
  • Jeu de pommes
  • Happy landing

About Author

ThemeForest

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources. Competently formulate.

Footer Text

Radio Nostalgjia është Radio me seli në Zvicer, kryesisht jemi një radio me platform vetëm online dhe mundohemi ti argetojmë mira shqipëtarë anë e mbanë botës. Jemi shumë te lidhur edhe me diasporen tonë të dashur, të cilet kanë kontribuar dhe po kontribojnë shumë në trojet shqipëtare.